V dnešní době vlastní téměř každý člověk nějaké portfolio aktiv, to obsahuje zpravidla reálná aktiva jako domy, pozemky a firmy, ale i finanční aktiva jako akcie, dluhopisy či hotovost. Složení takovéhoto portfolia bývá často ovlivněno názory jeho držitele, zpravidla jde o důsledek řady nahodilých a nesouvisejících rozhodnutí. Ale může to být taktéž výsledek pečlivého a dlouhodobého plánování.

Za současné zpracování této problematiky jsme vděčni nositelovi Nobelovy ceny Harrymu Markowitzovi, který poukazoval na výhody diverzifikace finančních prostředků v rámci investorova portfolia. Základní přístup vychází z porovnání investorova zisku vůči podstupovanému riziku, přičemž až nyní se do tohoto pohledu zapracoval vztah i vztah mezi jednotlivými aktivy. Tento postup by měl ochránit investora před extrémními výkyvy v hodnotě majetku a dodržet známé pořekadlo o nevkládání všech vajec do jednoho košíku.

Asi nejznámějším cenným papírem jsou právě akcie. Tak jako se od sebe liší jednotlivé akciové společnosti, liší se i jejich akcie. Rozdíly můžeme zaznamenat především v rozlišných vývojích cen, volatilitě cenového vývoje a dividendách. Vše se většinou odvíjí od toho, jak je společnost velká či malá, v jaké oblasti podniká, zda se jedná o začínající společnost nebo společnost s dlouhou historií.

My jsme se rozhodli pracovat s akciemi obsažené v akciovém indexu Dow Jones Industrial Average, který byl poprvé sestaven již v roce 1896. Obsahuje 30 největších a nejznámějších amerických společností – bluechips. Po usilovném pátrání se nám podařilo získat kvalitní historická data těchto společností od 01/01/2000. Bohužel data, která sahají před tuto dobu nejsou dostupná v dostatečné kvalitě, která je pro nás důležitá. Na následujícím obrázku můžete nalézt vývoj tohoto indexu právě od 01/01/2000.

Jak je z něj patrné, nejedná se o příliš stabilní a lineární růst. Pokud vezmeme současný absolutní výnos a přepočítáme na roční zhodnocení dostaneme sice zajímavé zhodnocení, ale investora zpočátku jeho investice jistě trápilo ztrátové období. To mimochodem trvalo 2 290 kalendářních dní, což je více než 6 let.

Naším cílem je investorům nabídnout možnost investovat do těchto amerických společností patřících mezi největší a nejznámější, které současně působí po celém světě.

Proto jsme vymysleli vlastní matematický model, který řeší nedostatky modelu Harryho Markowitze. Tento model se stará o dynamické řízení celého portfolia a neustále kontroluje jeho správné složení. Můžeme tak dosahovat několikanásobně lepších výsledků nejen co se týče absolutní výkonnosti, ale i stabilizace výnosnosti.

Pokud Vás zaujala naše filosofie, budeme rádi, když nás kontaktujete.

Zanechte nám svůj email a už vám neuniknou naše výsledky a nové informace.